Otse põhisisu juurde

PR19 Menüü

Söök on matka oodatuim osa. Kehv söök võib pooleks päevaks tuju lurri keerata. Oma menüü koostamisel lähtusime põhimõttest, et oleks enam-vähem kõigile suujärgi ja lihtne valmistada. Maitsev ka muidugi. Sättisime oma raja nii, et iga päev ikka üks pood tee peale jääks. See võimaldas menüüsse kirjutada tooraineid mida pikemate proviandipausidega matkal väga kasutada ei saaks. Samas on enamike neist võimalik ka asendada või üldse ära jätta. Näiteks panna sulajuustu asemel lihtsalt rohkem piimapulbrit. Koguseliselt järgisime põhimõtet, et parem jääb üle kui puudu. Mingit tohutut ülejääki siiski ei jäänud ja sellegi sõi lõpuks matkasiga ära. Seega on järgnevad kogused suhteliselt adekvaatsed täismeestel kõhu täis saamiseks.

Seljanka


Väljasõidule eelneval õhtul pakendasime seljankapõhja vaakumpakendajaga kilesse. Valmistamiseks lisasime põhja koguse jagu vett. Boonusena hakkisime sisse grillvorste.

Komponendid, kogused (12 inim):
 • 500g Põltsamaa seljankapõhi - 6tk
 • suur Tallinna peenleib - 1 päts
 • 500g hapukoor 20% - 1 pakk

Kartulipuder grillvorstidega


Vett keetsime 1,25L ühe 250g paki kartulihelveste kohta. Valmis segule lisasime maitse järgi piimapulbrit, soola ja ühe 250g paki Merevaiku. Tuli väga maitsev. Vorstid grillisime restil mida RMK oma lõkkepaigale oli paigutanud. Optimaalne on ca 2-2,5 vorsti per inimene. Kastmeks ja ühtlasi ka salatiks tegime peale tomati-kurgi-hapukoore salatit, mille maitsestamiseks kasutasime soola ja pipart. Kui koort poleks võimalik kasutada olnud, siis oleksime pulbrist valget kastet teinud või lihtsalt "kuivalt" söönud.

Komponendid, kogused (12 inim):
 • 250g Veski Mati kartulihelbed - 3 pakki
 • 750g grillvorstipakk - 2tk
 • 500g hapukoor 20% - 2 pakki
 • tomat - 1,5kg
 • kurk - 3tk

Hommikupuder


Putru on tänapäeval poes igale maitsele. Meie tegime kiirkaerahelbe, manna ja neljaviljahelbe putru. Algul keetsime pudru veega läbi ja hiljem lisasime maitse järgi piimapulbrit ja suhkrut. Peale Põltsamaa või Prisma enda brändi Rainbow plastikpudelis maasika või vaarikamoosi. Tee peal saime kaupmehelt kultuurmustikaid. Eks kui aeg on veidi suve keskme poole, saab marju ka metsast peale raputada. Pudru kõrvale tegime ka võikusid. Esiteks aitasid need toidukorda rikastada, teiseks söötsid kõhu täis nendel kes putru ei söö.

Komponendid, kogused (12 inim):
 • pudruhelbed - 1kg
 • 425g Põltsamaa/Rainbow maasika/vaarikamoos - 1tk
 • mustikaid - 500g
 • sepik - 2 pätsi
 • 200g Merevaik peale määrimiseks - 2tk
 • täissuitsuvorst - 2 kangi

Pasta carbonaraPastaks kasutasime täistera jahust makarone. Hoiavad kauem kõhtu täis ja tervislikumad kah. Lihaks oli delikatesskonservid veiselihaga. Konservide arvutusi on erinevaid. Ühed ütlevad 250g konserv nelja inimese peale, mõned vähem, mõned rohkem. Meil kulus ca konserv kolme peale või isegi natukene alla. Roa valmistamiseks pole muud kunsti kui makaronid ära keeta ja jätta kurnates piisavalt vett sisse, et carbonara kastmepulbrit sisse segades tekiks mingi kastmelaadne moodustis. Maitseks on hää veel sulajuustu lisada. Meie panime ühe, aga oleks võinud vabalt ka kaks pakki panna. Sulajuust seisis rahulikult ööpäeva 30 kraadises leitsakus ja polnud oma maitseomadusi minetanud. Edasi pole muud kui konservliha valmis toitu segada. Meie ostsime Prismast kaasa veel pealeraputamiseks soolatopsi sarnases anumas olevat kuivjuustu. Kuni väljasõiduni oli külmkapis, aga pidas ka kenasti matka lõpuni vastu.

Komponendid, kogused (12 inim):
 • 500g täisteramakaronid - 4 pakki
 • carbonara kastmepulber - 5 pakki
 • 200g Merevaik - 1tk
 • konservliha - 1,25kg

Pannkoogid moosiga ja kissell saiakuubikutega (lõunaks)


Kui kunagi matkasellilt ja filmimehelt Urmas Eero Liivilt häid matkaretsepte küsitud sai siis vastuseks tuli, et ei ole paremat gruppi ühendavamat tegevust kui ühine pannkoogitegu. Sinna juurde veel kissell saiakuubikutega ja ongi sõtkumisest väsinud matkasellidel naeratus kõrvuni.

Kisselliga on lihtne: õige kogus vett keema, pulber sisse ja saiakuubikud otsa. Reeglina on pakk liitri kohta. Me tegime 4 liitrit, vabalt oleks võinud ka 5 teha. Saiakuubikuid võtsime 2 pakki kaasa. 

Pannkookidega on rohkem mässamist. Nende valmistamiseks tuleb kõvasti rohkem aega võtta kui tavalise lõunasöögi jaoks kulub. Me ostsime lolli peaga paksu täistera taigna pulbri ja tagatipuks tegime taigna liiga vedela ka. Tulemuseks 2.5h küpsetamist. Kui paar nõuannet siit välja noppida, siis võtta täiesti tavaline tainapulber, õhukestele pannkookidele ja ignoreerida pakil olevat veekogust. Lihtsalt segada pulbrile vett sisse kuni hea saab. Kooke on parem küpsetada priimusel. Esiteks on lõkke kohal tüütu mässata ja teiseks on leek ühtlasem ning tugevam.

Komponendid, kogused (12 inim):
 • 500g pannkoogijahu - 2 pakki
 • Mikaado Kissellipulber Miku mustikamaitseline 170g (1L) - 5 pakki
 • Krutoonid 100g Panealba - 2 pakki

Pasta bolognese


Sarnaselt carbonaraga, pole ka bolognese valmistamise juures mingit kunsti. Hea kiire toit. Vesi keema, spagetid sisse. Kui pasta valmis, siis pulber sisse ja liha peale. Vett võiks kurnates jätta jälle kastme jagu. Kuna meil oli pood 6.5km kaugusel, siis võtsime värsket hakkliha, aga see eeldas ka panni soetamist. Peale raputasime sama kuivjuustu mis carbonaralegi. Kaks 80 grammist topsi pidasid 12 inimese kaks toidukorda vastu.

Komponendid, kogused (12 inim):
 • 500g täisteraspagetid - 4 pakki
 • liha - 1,25kg
 • bolognese kastmepulber - 5 pakki

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

PR19 Pantrite Rattaseiklus 2019

Lumi sulanud, haned kodus ja Eestimaa on vallutanud rohelus. See tähendab üht, Pantreid kisub jälle metsa. Seekordsel rattaseiklusel on nii mõndagi tuttavat ja on asju mis on veidi teistmoodi. Kuna juuni ilm on suhteliselt heitlik, siis seni oleme oma matkad juuli ja augusti peale sättinud, tulemuseks oleme saanud hoopis heitliku juuli ja augusti ilma. Nüüd proovime juuniga õnne. Varasemalt oleme matka käigus ka mõnda Nõmme Kalju jalkamängu väisanud, kuid tänu euromängudele on see iga kord tõeline loterii olnud. Lisaks ei lange ühtegi ahvatlevat võõrsilmängu aega suvele. Sestap teeme sel aastat hoopis nõnnaviisi, et peame rattamatka lõpus hoopis jaanipäeva.
Matka formaat on ka seekord veidi teistsugune. Matk kestab neli päeva: neljapäev kuni pühapäev. Neile kel sel ajal kibe tööperiood anname seekord võimaluse liituda meiega reede õhtul ja teha kaasa kaks päeva. Alguses oli plaanis, et pooleks matkaks liitujad tulevad Jänedale rongiga, aga kuna Elron on nädalavahetuse rongidele rattak…

Rattaseiklus 3.2: Varustus

Ega see metsa minek on ühe linnavurle jaoks suur asi! Metsas pole rattapoode, burksiputkasid ega isegi HM'i! Seega peab sinna kõik vajaliku kaasa vedama!

Üks läbitud rattaseiklus ja veidikene loogilist mõtlemist aitasid meil kokku panna sellise varustusenimekirja:

KOHUSTUSLIK KRAAM
✔ Jalgratas
✔ Kiiver
✔ Veeanumad mahus 4L (endale joomiseks ja ühise toidu jaoks)
✔ 1 sinu rattale sobiv varu sisekumm
✔ Söögikauss
✔ Joogikruus
✔ Lusikas ja kahvel
✔ Vaba ruum ühistoiduvaru paigutamiseks
✔ Hea tuju

VAJALIK
✿ Magamisalus
✿ Pakiraam
✿ Pakiraami kott või mõni muu aretis asjade paigutamiseks pakiraamile
✿ Joogipudelihoidjad koos pudelitega min 1 max 2
✿ Porilauad
✿ Koormakinnituskummid 4tk min
✿ Magamiskott
✿ Taskulamp/pealamp
✿ Ratta esi ja tagatuli
✿ Vetsupaber
✿ Korralik vihmakeep
✿ Kerged sünteetilised rõivad ja jalanõud
✿ Vedelseep, väikeses pudelis
✿ Hambahari
✿ Hambapasta
✿ Spordisokid
✿ Ujumisriided
✿ Käterätik (soovitavalt sünteetiline matkarätik. SportsDirectis 13€)
✿ Niisked pu…

PR19: Rattamatka üldvarustus

Kui mõned teemad tagasi sai lahatud matkalise varustust, siis seekord piiluks matkajuhi rattakotti. On ju ta ülesanne vaadata, et matk kulgeks võimalikult sujuvalt ja takistuste teele ilmumisel need ka lahendatud saaksid. Seega leiame tavapäraste sokkide ja hambaharjade kõrval sealt ka kraami mida teiste matkakaaslaste kotist naljalt ei leia.

Remondikomplekt Rattamatka lahutamatuks komponendiks on tehnika, aga sel on komme aeg-ajalt katki minna. Kuigi siinkirjutaja keelitab matkalisi, et nood oma kaherattalised põhjalikult ennem matka üle vaataksid, siis ootamatusid võib tulla ka värskelt hooldusest tulnud velodega. Samuti on mets armutu mõndade rattalisade vastu. Ühel hetkel võid ennast leida laiali lagunenud pakiraamiga tee pealt ja aru saada, et selle tagasi kokku panemiseks vajalikud vidinad on tõenäoliselt jäädavalt mööda metsa laiali pudenenud. Päris rattatöökoda endaga kaasas vedada pole otstarbekas, aga levinumate viperuste tohterdamiseks on ennast võimalik varustada järgnevag…

Kolmas päev: Mängupäev

Ärkasime segaste tunnetega. Ühelt poolt olime me paradiisis: meri, kadakad ja perenaine küpsetas meile rikkaliku hommikusöögi, teisalt olime me oma rattaretke koitu jõudnud ja see tegi meele veidi nukraks. Olime nelja päeva jooksul kogenud kõike: tormi, vihma, äikest, päikest, näinud südantpaitavalt kauneid vaatepilte ja ka nukralt maha jäetud külasid, olime ujunud järvedes, jõgedes ja meredes, olime mänginud vutti, käinud kalal, oaraksus, kohanud igasugu lahedaid ja vähem lahedamaid karaktereid, võtnud kolme erilaadset leili, olime paremini tundma õppinud oma kaaslasi ja ka iseendid. Tolleks hommikuks olime kokku kasvanud nii üksteise kui ka oma rännakuga ja mõte lahkuminekust ei olnud törts mitte meeltmööda.


Nagu eelpool mainitud, siis neljanda päeva hommik oli esimene kus me ei pidanud ise hommikusööki valmistama vaid otsustasime ennast tunda printside ja printsessidena ning nautisime Kastna puhkeküla hõrgutisi. Pugisime kered võileibadest, praemunadest ja maasika toormoosiga mann…

PR19 Esimene päev, lahtu sa linna halb energia!

Ei ole vist jupp aega midagi nii kõvasti oodanud kui seda, et ükskord ometi see rattaseiklus pihta hakkaks. Kõik need kärsitud kliendid, venivad tähtajad ja närvilised linnainimesed haihtusid meie meelest kui rongiuksed Lohus selja taga sulgusid. Otsekui Gandalf oleks oma valge sauaga vastu perrooni põrutanud ja pealinna halvale energiale "You shall not pass!" käsutand.Jah Elroni konduktor oli seekord erakordselt õel sattunud, jah me peaaegu ei mahtunud oma 12 täisvarustuses rattaga rongi ära (mis oli ilmselt ka üks tõreduse peamisi põhjuseid), aga sel kõigel pold tähtsust, sest päike paistis, linnud laulsid ja Riisman avas traditsioonilise perroonišhampuse. Siit kuni pühapäevani pole meil ühtegi kellaaega mida püüda ja telefoniäratust mis magusa une hävitaks, on ainult meie ja teekond.

Jook lahendatud, panime selga ahjusoojad Pantrite Rattaseikluse vestid ja asusime teele. Ääremärkusena mainin, et logodega eraldusvestid on siinkirjutaja ammune unistus olnud, mis nüüd lõpuk…

PR19 Teine päev, veel hullem

Kui hommikul telgilukud avasime, vaatas vastu sealt lummav vaade. Järve kohal oli väike auruvine, taamal päike puudelatvade kohal piilumas. Võtsime hommikusöögiks tagasi lõkkepaiga. Öösel pidutsenud autoseltskond magas õndsa und. Kaua nad seda teha ei saanud, sest poisid hakkasid vaikselt naljavestmist üles võtma ja tarvis oli naerda. Väikest viisi kättemaks ka.


Sõime oma pudru ja lõkkel soojendatud eilsete vorstikeste võikud ära ja asusime pakkima. Pakkimine on vist konkurentsitult kõige tüütum osa matkaks. Lõpuks said siiski kõik need telgid ja magamiakotid kokku ja saime teele asuda.
Otsustasime veidi sikku panna ja jätsime väikese 2 kilomeetrise RMK metsalõigu vahele. Olime seal Allaniga orienteerumas käinud ja teadsime, et head nahka sealt ei tule. Otsetee viis meid uuesti Tartu maanteele, mida nüüd viimast korda väisasime. Oli ikka hirmus lõik küll. Katkematu 100km/h autovool meetrikese kauguselt mööda mürisemas. Brrrr.
Õnneks pikalt seda horrorit ei olnud ja varsti leidsime end…

Kolmas päev: oivaline

Hommik algas kahe mehe jaoks üsna varakult. Tauno ja Andres võtsid nurgast spinningud, kaevasid endale veidi usse ja hüppasid paati. Seks ajaks kui kaasteelised olid kõik virgunud tulid kirglikud kalamehed tagasi, potis pinutäis ahvenaid. Kalad roogiti, puhastati ja seejärel lendasid nad grillile. Enam värskemaks ei saa minna! Ega kui loodus annab siis ta ka võtab, ning hind nende nelja ahvena eest oli Allani iPhone. Kui mõnel Suitsu jõe haugil või ahvenal tekib üleöö Facebooki konto, siis on selge kust ta selleks tehnika sai - kusagilt paadisilla kandist.


Eks meeled olid reisilistel veidi kurvad. Ees ootas selle reisi pikem ots ja Matsalus oli üle mõistuse mõnus olla. Nagu traditsiooniks saanud hakkasime 11 minema ja reaalselt teele saime kusagil ühe paiku. Pidime törts ka oma marsruuti muutma, sest perenaine oli oma süleri maha unustanud ja palus, et me selle Lihulasse toimetaksime. Peale põgusat topograafiateemalist diskussiooni, korrigeerisime trajektoori ja asusime teele.

Kohe al…

PR19 Kolmas päev, äge

Vaatamata emotsioonidest tulvil õhtust oli uni magus. Tegime terrassi kõrval mannaputru ja naised valmistasid võikusid. Eelmisel õhtul ja kõnealusel hommikul toimus meil päris mitu muudatust koosseisus. Grupi noorem liige Sten viidi laupäevasele rattavõistlusele ja asemele toodi tema õde Madeleen. Seoses pere jaaniplaanidega lahkus meie tubli kokapoiss ja nõgestelangetaja Tauno. Õhtul saabusid ka Pille ning Kertu. 12 asemel oli meid nüüd 13 ja maskuliinsuse protsent langes sajalt 76 protsendini.


Pudru keres, hommikused protseduurid tehtud, tahtsime selle halva energiaga koha seljataha jätta, aga ei saanud kuidagi minema. Taevakraanid olid avanenud ja vihma tuli isuga. Lisaks vihmaga tuli ka jahedus ning esimest korda meie matka jooksul pidime pikad riided välja otsima.

Ükshetk oli taevas piisavalt selge, et saime teele asuda. Võtsime esiotsa suht rahulikult, et uued tulijad saaksid end kenasti rütmi sisse. Jäneda vahel leidsime esimese ettejuhtuva talu kus inimesed hoovis ja vabanesim…