Otse põhisisu juurde

PR19 Menüü

Söök on matka oodatuim osa. Kehv söök võib pooleks päevaks tuju lurri keerata. Oma menüü koostamisel lähtusime põhimõttest, et oleks enam-vähem kõigile suujärgi ja lihtne valmistada. Maitsev ka muidugi. Sättisime oma raja nii, et iga päev ikka üks pood tee peale jääks. See võimaldas menüüsse kirjutada tooraineid mida pikemate proviandipausidega matkal väga kasutada ei saaks. Samas on enamike neist võimalik ka asendada või üldse ära jätta. Näiteks panna sulajuustu asemel lihtsalt rohkem piimapulbrit. Koguseliselt järgisime põhimõtet, et parem jääb üle kui puudu. Mingit tohutut ülejääki siiski ei jäänud ja sellegi sõi lõpuks matkasiga ära. Seega on järgnevad kogused suhteliselt adekvaatsed täismeestel kõhu täis saamiseks.

Seljanka


Väljasõidule eelneval õhtul pakendasime seljankapõhja vaakumpakendajaga kilesse. Valmistamiseks lisasime põhja koguse jagu vett. Boonusena hakkisime sisse grillvorste.

Komponendid, kogused (12 inim):
 • 500g Põltsamaa seljankapõhi - 6tk
 • suur Tallinna peenleib - 1 päts
 • 500g hapukoor 20% - 1 pakk

Kartulipuder grillvorstidega


Vett keetsime 1,25L ühe 250g paki kartulihelveste kohta. Valmis segule lisasime maitse järgi piimapulbrit, soola ja ühe 250g paki Merevaiku. Tuli väga maitsev. Vorstid grillisime restil mida RMK oma lõkkepaigale oli paigutanud. Optimaalne on ca 2-2,5 vorsti per inimene. Kastmeks ja ühtlasi ka salatiks tegime peale tomati-kurgi-hapukoore salatit, mille maitsestamiseks kasutasime soola ja pipart. Kui koort poleks võimalik kasutada olnud, siis oleksime pulbrist valget kastet teinud või lihtsalt "kuivalt" söönud.

Komponendid, kogused (12 inim):
 • 250g Veski Mati kartulihelbed - 3 pakki
 • 750g grillvorstipakk - 2tk
 • 500g hapukoor 20% - 2 pakki
 • tomat - 1,5kg
 • kurk - 3tk

Hommikupuder


Putru on tänapäeval poes igale maitsele. Meie tegime kiirkaerahelbe, manna ja neljaviljahelbe putru. Algul keetsime pudru veega läbi ja hiljem lisasime maitse järgi piimapulbrit ja suhkrut. Peale Põltsamaa või Prisma enda brändi Rainbow plastikpudelis maasika või vaarikamoosi. Tee peal saime kaupmehelt kultuurmustikaid. Eks kui aeg on veidi suve keskme poole, saab marju ka metsast peale raputada. Pudru kõrvale tegime ka võikusid. Esiteks aitasid need toidukorda rikastada, teiseks söötsid kõhu täis nendel kes putru ei söö.

Komponendid, kogused (12 inim):
 • pudruhelbed - 1kg
 • 425g Põltsamaa/Rainbow maasika/vaarikamoos - 1tk
 • mustikaid - 500g
 • sepik - 2 pätsi
 • 200g Merevaik peale määrimiseks - 2tk
 • täissuitsuvorst - 2 kangi

Pasta carbonaraPastaks kasutasime täistera jahust makarone. Hoiavad kauem kõhtu täis ja tervislikumad kah. Lihaks oli delikatesskonservid veiselihaga. Konservide arvutusi on erinevaid. Ühed ütlevad 250g konserv nelja inimese peale, mõned vähem, mõned rohkem. Meil kulus ca konserv kolme peale või isegi natukene alla. Roa valmistamiseks pole muud kunsti kui makaronid ära keeta ja jätta kurnates piisavalt vett sisse, et carbonara kastmepulbrit sisse segades tekiks mingi kastmelaadne moodustis. Maitseks on hää veel sulajuustu lisada. Meie panime ühe, aga oleks võinud vabalt ka kaks pakki panna. Sulajuust seisis rahulikult ööpäeva 30 kraadises leitsakus ja polnud oma maitseomadusi minetanud. Edasi pole muud kui konservliha valmis toitu segada. Meie ostsime Prismast kaasa veel pealeraputamiseks soolatopsi sarnases anumas olevat kuivjuustu. Kuni väljasõiduni oli külmkapis, aga pidas ka kenasti matka lõpuni vastu.

Komponendid, kogused (12 inim):
 • 500g täisteramakaronid - 4 pakki
 • carbonara kastmepulber - 5 pakki
 • 200g Merevaik - 1tk
 • konservliha - 1,25kg

Pannkoogid moosiga ja kissell saiakuubikutega (lõunaks)


Kui kunagi matkasellilt ja filmimehelt Urmas Eero Liivilt häid matkaretsepte küsitud sai siis vastuseks tuli, et ei ole paremat gruppi ühendavamat tegevust kui ühine pannkoogitegu. Sinna juurde veel kissell saiakuubikutega ja ongi sõtkumisest väsinud matkasellidel naeratus kõrvuni.

Kisselliga on lihtne: õige kogus vett keema, pulber sisse ja saiakuubikud otsa. Reeglina on pakk liitri kohta. Me tegime 4 liitrit, vabalt oleks võinud ka 5 teha. Saiakuubikuid võtsime 2 pakki kaasa. 

Pannkookidega on rohkem mässamist. Nende valmistamiseks tuleb kõvasti rohkem aega võtta kui tavalise lõunasöögi jaoks kulub. Me ostsime lolli peaga paksu täistera taigna pulbri ja tagatipuks tegime taigna liiga vedela ka. Tulemuseks 2.5h küpsetamist. Kui paar nõuannet siit välja noppida, siis võtta täiesti tavaline tainapulber, õhukestele pannkookidele ja ignoreerida pakil olevat veekogust. Lihtsalt segada pulbrile vett sisse kuni hea saab. Kooke on parem küpsetada priimusel. Esiteks on lõkke kohal tüütu mässata ja teiseks on leek ühtlasem ning tugevam.

Komponendid, kogused (12 inim):
 • 500g pannkoogijahu - 2 pakki
 • Mikaado Kissellipulber Miku mustikamaitseline 170g (1L) - 5 pakki
 • Krutoonid 100g Panealba - 2 pakki

Pasta bolognese


Sarnaselt carbonaraga, pole ka bolognese valmistamise juures mingit kunsti. Hea kiire toit. Vesi keema, spagetid sisse. Kui pasta valmis, siis pulber sisse ja liha peale. Vett võiks kurnates jätta jälle kastme jagu. Kuna meil oli pood 6.5km kaugusel, siis võtsime värsket hakkliha, aga see eeldas ka panni soetamist. Peale raputasime sama kuivjuustu mis carbonaralegi. Kaks 80 grammist topsi pidasid 12 inimese kaks toidukorda vastu.

Komponendid, kogused (12 inim):
 • 500g täisteraspagetid - 4 pakki
 • liha - 1,25kg
 • bolognese kastmepulber - 5 pakki

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Pantrite Rattaseiklus 2020

Juubelihõngulise viienda seikluse paika nuputasime jupp aega. Pikalt oli sõelal Saaremaa, lõppeks langes liist hoopis Lõuna-Eesti kasuks. Koht paigas, vaidlesime jupp aega veel kuupäevade üle, kuniks ka need kõigile sobivaks said.

Plaan siis sääne: kahekümne neljandal jaanikuu päeval hüppame oma raudruunade selga ja sõidame Rõugesse. Seal vahetame sisepõlemismootorid kondiauru vastu ja anname mööda Peraküla matkateed kuuma, kuniks sildid kinnitavad, et oleme Värskasse saabunud. Seal seame end Andrese juures sisse ja asume Seto Folki nautima.

Plaan oli maru uhke, päriselu ei arvand sest kahjuks midagi. Saabus koroona-aeg! Kõrtsud läksid kinni, reisumehed kodusse vangi ja kõik folgid keelati ära. Tagatipikus tohtis ainult ühe sõbraga õues käia. Asi näis hapu.

Ühtäkki hakkasid keelud riburadapidi ära kukkuma, murumütsidega meeste meelehärmiks jäid folgid küll keelatuks, aga kuna kõik muud tuled olid rohelised, siis pühkisime rattaseikluse plaanilt tolmu maha ja asusime de…

PR20 Esimene päev: ekstreem

Varustatud teadmisega, et Gunnarit ei leitudki, asusime rattaid komplekteerima. Ainsaks lohutuseks oli teadmine, et teiselpool kallast oli keegi Lembit kaduma läind, keda kutsuti, iga kord kui meie oma Gunnarit hüüdsime.
See, et midagi lihtsat meid ootamas ei ole, oli selge juba ennem kohale jõudmist. Esiteks teab iga loll, et külm ja kõle jääaeg on Võrumaa kupleid täis kupatanud. Teiseks oli palav juba Tallinnas ja veel palavamaks läks, mida lõuna poole liikusime.
Esimesed meetrid täislastis ratastel olid tavapäraselt ebakindlad. Odomeetri näidu kasvades kosus ka sõidukindlus. Ülemäära kiiresti me meetreid muidugi ei kogunud. Kõigepealt oli vaja teha väikene nn "tankimispeatus" Rõuge poes. Etteruttavalt võib öelda, et vaatamata kümnetele ja kümnetele vaatamisväärsustele, mis meile teele jäid, külastasime me kõikse suurema rõõmuga just neidsamu väikeseid maapoode. Esiteks oli seal jahe ja teiseks sai sealt seda jahedat ka kaasa osta. Lõpuks kui me tee…

PR20 Teine päev: käpuli

Hommik Kirikumäel pakkus lisaks maalilisele järvevaatele ka humoorikat meelelahutust, kui vennad Tarmo ja Tauno vaidlesid kes on rohkem süüdi, kas üks kes metsaonni täis peeretas või teine kes hapniku saamiseks ukse lahti jättis ja kõik järve sääsed sisse lasi. Nagu sedalaadi vaidluste puhul kombeks, siis lõpuks oli kumbki osapool veel rohkem oma seisukohas veendunud ja lõpliku otsust pealtvaatajad ei saanudki. Lõpuks vennad lõpetasid tulutu diskussiooni ja hakkasid matkaliste rõõmuks hoopis putru keetma.

PR19: Rattamatka üldvarustus

Kui mõned teemad tagasi sai lahatud matkalise varustust, siis seekord piiluks matkajuhi rattakotti. On ju ta ülesanne vaadata, et matk kulgeks võimalikult sujuvalt ja takistuste teele ilmumisel need ka lahendatud saaksid. Seega leiame tavapäraste sokkide ja hambaharjade kõrval sealt ka kraami mida teiste matkakaaslaste kotist naljalt ei leia.

Remondikomplekt Rattamatka lahutamatuks komponendiks on tehnika, aga sel on komme aeg-ajalt katki minna. Kuigi siinkirjutaja keelitab matkalisi, et nood oma kaherattalised põhjalikult ennem matka üle vaataksid, siis ootamatusid võib tulla ka värskelt hooldusest tulnud velodega. Samuti on mets armutu mõndade rattalisade vastu. Ühel hetkel võid ennast leida laiali lagunenud pakiraamiga tee pealt ja aru saada, et selle tagasi kokku panemiseks vajalikud vidinad on tõenäoliselt jäädavalt mööda metsa laiali pudenenud. Päris rattatöökoda endaga kaasas vedada pole otstarbekas, aga levinumate viperuste tohterdamiseks on ennast võimalik varustada järgnevag…

Rattaseiklus 3.2: Varustus UUENDATUD

PR20 Kolmas päev: pidu ja pillerkaar

Nagu lugupeetav lugeja mäletab, siis kolmas päev pidi meil tulema rattasõidu poolest kergem. Teate mis? Tuligi! Kõigepealt pidime me muidugi liivaselt Härmalt ära saama ja nagu Andrese luurendmed ütlesid, siis "liivaorgiat" pidi veel paar kilomeetrit olema. Neid põhjalike teadmisi kogus ta tänu seigale, et pani eelmine päev meie eest liduma ja kui me poleks talle Härmast helistanud, siis oleks ilmselt Petserisse välja põrutanud. See oli talle siis kolmas kord lähima 12 tunni jooksul liivaorgias osaleda.

PR19 Teine päev, veel hullem

Kui hommikul telgilukud avasime, vaatas vastu sealt lummav vaade. Järve kohal oli väike auruvine, taamal päike puudelatvade kohal piilumas. Võtsime hommikusöögiks tagasi lõkkepaiga. Öösel pidutsenud autoseltskond magas õndsa und. Kaua nad seda teha ei saanud, sest poisid hakkasid vaikselt naljavestmist üles võtma ja tarvis oli naerda. Väikest viisi kättemaks ka.


PR19 Pantrite Rattaseiklus 2019

Lumi sulanud, haned kodus ja Eestimaa on vallutanud rohelus. See tähendab üht, Pantreid kisub jälle metsa. Seekordsel rattaseiklusel on nii mõndagi tuttavat ja on asju mis on veidi teistmoodi. Kuna juuni ilm on suhteliselt heitlik, siis seni oleme oma matkad juuli ja augusti peale sättinud, tulemuseks oleme saanud hoopis heitliku juuli ja augusti ilma. Nüüd proovime juuniga õnne. Varasemalt oleme matka käigus ka mõnda Nõmme Kalju jalkamängu väisanud, kuid tänu euromängudele on see iga kord tõeline loterii olnud. Lisaks ei lange ühtegi ahvatlevat võõrsilmängu aega suvele. Sestap teeme sel aastat hoopis nõnnaviisi, et peame rattamatka lõpus hoopis jaanipäeva.
Matka formaat on ka seekord veidi teistsugune. Matk kestab neli päeva: neljapäev kuni pühapäev. Neile kel sel ajal kibe tööperiood anname seekord võimaluse liituda meiega reede õhtul ja teha kaasa kaks päeva. Alguses oli plaanis, et pooleks matkaks liitujad tulevad Jänedale rongiga, aga kuna Elron on nädalavahetuse rongidele rattak…