Kui mõned teemad tagasi sai lahatud matkalise varustust, siis seekord piiluks matkajuhi rattakotti. On ju ta ülesanne vaadata, et matk kulgeks võimalikult sujuvalt ja takistuste teele ilmumisel need ka lahendatud saaksid. Seega leiame tavapäraste sokkide ja hambaharjade kõrval sealt ka kraami mida teiste matkakaaslaste kotist naljalt ei leia.
Remondikomplekt
Rattamatka lahutamatuks komponendiks on tehnika, aga sel on komme aeg-ajalt katki minna. Kuigi siinkirjutaja keelitab matkalisi, et nood oma kaherattalised põhjalikult ennem matka üle vaataksid, siis ootamatusid võib tulla ka värskelt hooldusest tulnud velodega. Samuti on mets armutu mõndade rattalisade vastu. Ühel hetkel võid ennast leida laiali lagunenud pakiraamiga tee pealt ja aru saada, et selle tagasi kokku panemiseks vajalikud vidinad on tõenäoliselt jäädavalt mööda metsa laiali pudenenud. Päris rattatöökoda endaga kaasas vedada pole otstarbekas, aga levinumate viperuste tohterdamiseks on ennast võimalik varustada järgnevaga:- rehviparanduskomplekt
- rehviheeblid
- universaaltööriist
- rattavõtmete komplekt
- kodaravõti
- karbitäis polte, mutreid, seibe ja kruvisid
- nipukad
- isoleerteip
- "MacGyver"-i teip
- ketiparandustööriist
- ketiõli
Esmaabi
Kuna rattamatk kulgeb tsivilisatsioonist veidi eemal ja abi saabumine võib aega võtta, peaksid matkalised olema valmis esmase abi ise osutama. Esmaabi paki võib muidugi ka valmis kujul poest osta, aga mulle isiklikult meedib see ise komplekteerida.
Kõige suurem peavalu oli leida sobiva suurusega kott kuhu vajalikud vahendid sisse panna. Kaubanduses olevad on kas liiga suured või liiga väikesed. Peale mõningat ringivaatamist õnnestus AliExpressist saada sobiv kott mõõtudega 25*18*8cm. Kui kott leitud, siis pold muud kunsti kui sammud apteegi poole seada. Reeglina saab kõik vajaliku ühest kohast, ainus veidi defitsiitsem kaup on haavasulgur teibid. Need on sellised peenikesed teibiribad, mis aitavad lõikehaava kokku tõmmata, kui medõde koos niidi ja nõelaga pole parasjagu käepärast. Esmaabi koti sisu on järgnev:
- erinevat mõõtu haavasidemed (venivad, mitte nn vanakooli marlekad)
- haavasulgurteibid
- haavapuhastus vedelik
- desifintseeriv vedelik
- vedelik põletuse leevendamiseks
- puugitangid
- teip
- väikesed veekindlad plaastrid
- suured riidest plaastrid
- elastiksidemed
- marker kellaaegad jm märkimiseks
- riidelõikus nuga
- kaelalahas
- kummikindad
Tabletid
Metsas võib teinekord erinevaid ihuhädasid ette tulla millele just plaastrit peale ei pane. Selleks tarbeks on hea väikene tabletivaru kaasa haarata.
- Ibumax valu vaigistamiseks
- Paratsetamool väikse palaviku jaoks
- Söetabletid, probiotikumid, Espumisan ja Gasec kõhu hooldamiseks
- Melatoniini tabletid neile kel harjumatu keskkond ja telgipartnerid ei lase unel tulla
Vahendid toidu valmistamiseks
Söömine on matka oodatuim osa ja toitu valmistamiseks on vaja üht-teist endaga kaasa vedada. Matkatoidu tegemise juures kõige olulisem komponent on pott. Selle suurus sõltub matkaliste arvust, levinud rusikareegel on 0.5L inimese kohta + väikene keemisvaru. Mida rohkem on varu seda mugavam on toitu valmistada, aga samas kasvab ka kaasas veetava varustuse kaal. Meie 2019 aasta Rattaseiklusel on tipphetkel 14 inimest ja otsisime endale selleks tarbeks 10 liitrise poti. Pealtnäha lihtne ülesanne osutus üllatavalt keerukaks ettevõtmiseks. Nimelt on induktsioonpliitide võidukäiguga poelettidelt kadunud õhukese põhjaga potid. Ainus võimalus endale pott leida on kammida müügiportaale ja nõuka-aegse kolaga tegelevaid Facebooki kommuune. Lõpuks näkkaski meil ENSV Turg nimelises Facebooki grupis, kus kuulutuse peale reageerisid mitu inimest, kel oli erinevat mõõtu alumiiniumpott jõude seismas. Nädal ennem väljasõitu sai üks meie grupiliikmetest ka ühe õige 10 liitrise roostevaba lõkkepoti laenuks. Alumiiniumpott läks seepeale reservi.
- pott
- pann (pannkookide valmistamiseks)
- pannilabidas (tragimad teevad metsas ise, laisemad veavad kaasas)
- priimus kordadeks kui lõket teha ei saa
- priimusegaas
Navigatsioonivahendid
Matk võib kiirest lurri minna, kui sa ühtäkki leiad ennast metsast eksinuna. Selle vältimiseks tuleb end navigatsiooni osas põhjalikult ette valmistada. Eelnevatel matkadel on mul olnud suisa kolm iseseisvat navigeerimissüsteemi, millest viimane on klassikaline kaart ja kompass. Seekord tõenäoliselt panustan ainult elektrooniliste navigeerimisseadmete peale.
- Garmin eTrex 30 käsi GPS, rattakinnitusega. Sees on Eesti topograafiline kaart ja Google Mapsist välja imporditud rajajoon koos sihtkohtade punktidega. Suur pluss seadme puhul on see, et seda ei pea laadima. Piisab, et igaks päevaks võtad kaks AA patareid kaasa, mis peavad kenasti õhtuni vastu. Miinuseks võib tuua ekraani kehvema loetavuse kui tänapäeva nutitelefonidel.
- Samsung Galaxy S7 nutitelefon koos QuadLock kiirkinnitusega. Navigatsiooniks kasutan OruxMaps nimelist tarkvara, kuhu impordin GooleMyMapsist raja ja punktid. Saab kasutada ka klassikalist GoogleMapsi, aga levi puudumisel jääb too kaardi laadimisel jänni. Muidugi on võimalik ka kaarte eellaadida, kuid Orux tundub antud ülessandeks mugavam. Sel korral tekkis mõte ka oma matka reaalajas träkkida. Peale mitme eri tarkvara väljapraakimist jäin LocatoWeb nimelise äpi juurde. Uue tripi alustamisega genereeritakse sulle link veebikaardile, kust sõbrad-tuttavad saavad su edenemisele kaasa elada. Suure plussina võib träkkimist stoppida ja uuesti startida ilma, et äpp uut rada alustaks.
- Xiaomi 10000 Power Bank Pro. Kuna GPS ja sellega seotud rakendused on päris head energiaröövlid ning metsas pistikupesi pole, siis asendamatu abimees on korralik akupank. Hea nipp on valida endale selline akupank mis on keskmise nutitelefoni mõõtu. Sel juhul saad suvalisest telefonitarvikute letist talle ümbrise ja rattakinnituse soetada.
Muu
- matkakirves
- oksasaag
- pipragaas (kurjade koerte ja võõraste joodikute tarbeks)
- pea- ja taskulamp
- nöör
- pesulõksud
Kommentaarid
Postita kommentaar